Microchip Technology HTM6101MA2B-017.6000
Part No.:
HTM6101MA2B-017.6000
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Oscillators
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsHTM6101MA2B-017.6000.pdf
Description:
DEFENSE APPS MEMS OSC, 17.6MHZ,
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
HTM61XX
Package/Case:
4-SMD, No Lead
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Base Resonator:
MEMS
Type:
TCXO
Frequency:
17.6 MHz
Function:
Enable/Disable
Output:
CMOS
Voltage - Supply:
1.8V ~ 3.3V
Frequency Stability:
±25ppm
Absolute Pull Range (APR):
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Spread Spectrum Bandwidth:
Current - Supply (Max):
4mA (Typ)
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.89mm)
1. How to order HTM6101MA2B-017.6000 on DeepFinds Electronics?
3. Are the HTM6101MA2B-017.6000 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HTM6101MA2B-017.6000?
Image HTM6101MA2B-017.6000 HTM6101MA2B-100.0000T
Part Number HTM6101MA2B-017.6000 HTM6101MA2B-100.0000T
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case 4-SMD, No Lead 4-SMD, No Lead
Packaging Bag Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Base Resonator MEMS MEMS
Type TCXO TCXO
Frequency 17.6 MHz 100 MHz
Function Enable/Disable Enable/Disable
Output CMOS CMOS
Voltage - Supply 1.8V ~ 3.3V 1.8V ~ 3.3V
Frequency Stability ±25ppm ±25ppm
Absolute Pull Range (APR) - -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
Spread Spectrum Bandwidth - -
Current - Supply (Max) 4mA (Typ) 4mA (Typ)
Ratings - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package - -
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm) 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm) 0.035" (0.89mm)