Infineon Technologies IAUC60N04S6N044ATMA1
Part No.:
IAUC60N04S6N044ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-PowerTDFN
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIAUC60N04S6N044ATMA1.pdf
Description:
IAUC60N04S6N044ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
OptiMOS™
Package/Case:
8-PowerTDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
60A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
7V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
4.52mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3V @ 14µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
18 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1042 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
42W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PG-TDSON-8
1. How to order IAUC60N04S6N044ATMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IAUC60N04S6N044ATMA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IAUC60N04S6N044ATMA1?
Image IAUC60N04S6N044ATMA1
Part Number IAUC60N04S6N044ATMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package/Case 8-PowerTDFN
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 60A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 7V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.52mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 14µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 18 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1042 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 42W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)