Infineon Technologies IAUS165N08S5N029ATMA1
Part No.:
IAUS165N08S5N029ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-PowerSMD, Gull Wing
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIAUS165N08S5N029ATMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 80V 165A HSOG-8
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
OptiMOS™
Package/Case:
8-PowerSMD, Gull Wing
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
165A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
2.9mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.8V @ 108µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
90 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
6370 pF @ 40 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
167W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PG-HSOG-8-1
1. How to order IAUS165N08S5N029ATMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IAUS165N08S5N029ATMA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IAUS165N08S5N029ATMA1?
Image IAUS165N08S5N029ATMA1
Part Number IAUS165N08S5N029ATMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package/Case 8-PowerSMD, Gull Wing
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 165A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.9mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 108µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 90 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6370 pF @ 40 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 167W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)