IceMOS Technology ICE20N60FP
Part No.:
ICE20N60FP
Manufacturer:
IceMOS Technology
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsICE20N60FP.pdf
Description:
Superjunction MOSFET
Manufacturer:
IceMOS Technology
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
20A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
190mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.9V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
59 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2064 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
35W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220FP
1. How to order ICE20N60FP on DeepFinds Electronics?
3. Are the ICE20N60FP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ICE20N60FP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ICE20N60FP.
7.How to contact us to get technical supports, such as ICE20N60FP pin diagram, ICE20N60FP datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ICE20N60FP
Part Number ICE20N60FP
Manufacturer IceMOS Technology
Series -
Package/Case TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 190mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 59 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2064 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 35W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)