Infineon Technologies IDB30E120ATMA1
Part No.:
IDB30E120ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single Diodes
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIDB30E120ATMA1.pdf
Description:
DIODE GP 1.2KV 50A TO263-3-2
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io):
50A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.15 V @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
243 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PG-TO263-3-2
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
1. How to order IDB30E120ATMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IDB30E120ATMA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IDB30E120ATMA1?
Image IDB30E120ATMA1
Part Number IDB30E120ATMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Current - Average Rectified (Io) 50A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.15 V @ 30 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 243 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package PG-TO263-3-2
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C