Infineon Technologies IDD15E60BUMA1
Part No.:
IDD15E60BUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single Diodes
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIDD15E60BUMA1.pdf
Description:
DIODE GP 600V 29.2A TO252-3
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
29.2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2 V @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
87 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PG-TO252-3
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 175°C
1. How to order IDD15E60BUMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IDD15E60BUMA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IDD15E60BUMA1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IDD15E60BUMA1.
Image IDD15E60BUMA1 IDD15E60BUMA1
Part Number IDD15E60BUMA1 IDD15E60BUMA1
Manufacturer Infineon Technologies Infineon Technologies
Series - -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Obsolete
Technology Standard Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V 600 V
Current - Average Rectified (Io) 29.2A 29.2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2 V @ 15 A 2 V @ 15 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 87 ns 87 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 600 V 50 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F - -
Grade - -
Qualification - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 175°C -40°C ~ 175°C