Infineon Technologies IDFW40E65D1EXKSA1
Part No.:
IDFW40E65D1EXKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single Diodes
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIDFW40E65D1EXKSA1.pdf
Description:
DIODE GP 650V 42A TO247-3-AI
Shipping
Inventory:210
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io):
42A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.1 V @ 40 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
76 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
40 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PG-TO247-3-AI
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 175°C
1. How to order IDFW40E65D1EXKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IDFW40E65D1EXKSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IDFW40E65D1EXKSA1?
Image IDFW40E65D1EXKSA1
Part Number IDFW40E65D1EXKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Active
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 650 V
Current - Average Rectified (Io) 42A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.1 V @ 40 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 76 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 40 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package PG-TO247-3-AI
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 175°C