Infineon Technologies IDH03SG60CXKSA2
Part No.:
IDH03SG60CXKSA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIDH03SG60CXKSA2.pdf
Description:
DIODE SIL CARB 600V 3A TO220-2-1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
CoolSiC™+
Package/Case:
TO-220-2
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Technology:
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.3 V @ 3 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
15 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:
60pF @ 1V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PG-TO220-2-1
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
1. How to order IDH03SG60CXKSA2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IDH03SG60CXKSA2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IDH03SG60CXKSA2?
Image IDH03SG60CXKSA2
Part Number IDH03SG60CXKSA2
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolSiC™+
Package/Case TO-220-2
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
Current - Average Rectified (Io) 3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.3 V @ 3 A
Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 15 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F 60pF @ 1V, 1MHz
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package PG-TO220-2-1
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C