Infineon Technologies IDH12SG60CXKSA2
Part No.:
IDH12SG60CXKSA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIDH12SG60CXKSA2.pdf
Description:
DIODE SIL CARB 600V 12A TO220-1
Shipping
Inventory:396
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
CoolSiC™+
Package/Case:
TO-220-2
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.1 V @ 12 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:
310pF @ 1V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PG-TO220-2-1
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
1. How to order IDH12SG60CXKSA2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IDH12SG60CXKSA2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IDH12SG60CXKSA2?
Image IDH12SG60CXKSA2
Part Number IDH12SG60CXKSA2
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolSiC™+
Package/Case TO-220-2
Packaging Tube
Product Status Active
Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
Current - Average Rectified (Io) 12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.1 V @ 12 A
Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F 310pF @ 1V, 1MHz
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package PG-TO220-2-1
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C