Infineon Technologies IDH16G65C5XKSA1
Part No.:
IDH16G65C5XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIDH16G65C5XKSA1.pdf
Description:
DIODE SIL CARB 650V 16A TO220-2
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
CoolSiC™+
Package/Case:
TO-220-2
Packaging:
Tube
Product Status:
Discontinued
Technology:
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io):
16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 16 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
550 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:
470pF @ 1V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PG-TO220-2-2
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
1. How to order IDH16G65C5XKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IDH16G65C5XKSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IDH16G65C5XKSA1?
Image IDH16G65C5XKSA1
Part Number IDH16G65C5XKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolSiC™+
Package/Case TO-220-2
Packaging Tube
Product Status Discontinued
Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 650 V
Current - Average Rectified (Io) 16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.7 V @ 16 A
Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 550 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F 470pF @ 1V, 1MHz
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package PG-TO220-2-2
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C