Infineon Technologies IDH16G65C5XKSA2
Part No.:
IDH16G65C5XKSA2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIDH16G65C5XKSA2.pdf
Description:
DIODE SIL CARB 650V 16A TO220-1
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io):
16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 16 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:
470pF @ 1V, 1MHz
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
1. How to order IDH16G65C5XKSA2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IDH16G65C5XKSA2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IDH16G65C5XKSA2?
Image IDH16G65C5XKSA2
Part Number IDH16G65C5XKSA2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 650 V
Current - Average Rectified (Io) 16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.7 V @ 16 A
Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F 470pF @ 1V, 1MHz
Supplier Device Package PG-TO220-2-1
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C