Infineon Technologies IDH20G65C5XKSA2
Part No.:
IDH20G65C5XKSA2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIDH20G65C5XKSA2.pdf
Description:
DIODE SIL CARB 650V 20A TO220-1
Shipping
Inventory:864
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 20 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:
210 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:
590pF @ 1V, 1MHz
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
1. How to order IDH20G65C5XKSA2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IDH20G65C5XKSA2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IDH20G65C5XKSA2?
Image IDH20G65C5XKSA2
Part Number IDH20G65C5XKSA2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 650 V
Current - Average Rectified (Io) 20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.7 V @ 20 A
Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 210 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F 590pF @ 1V, 1MHz
Supplier Device Package PG-TO220-2-1
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C