Infineon Technologies IDK12G65C5XTMA2
Part No.:
IDK12G65C5XTMA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single Diodes
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIDK12G65C5XTMA2.pdf
Description:
DIODE SIL CARB 650V 12A TO263-2
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
CoolSiC™+
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io):
12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.8 V @ 12 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
Capacitance @ Vr, F:
360pF @ 1V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PG-TO263-2
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
1. How to order IDK12G65C5XTMA2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IDK12G65C5XTMA2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IDK12G65C5XTMA2?
Image IDK12G65C5XTMA2
Part Number IDK12G65C5XTMA2
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolSiC™+
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 650 V
Current - Average Rectified (Io) 12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.8 V @ 12 A
Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
Capacitance @ Vr, F 360pF @ 1V, 1MHz
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package PG-TO263-2
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C