Infineon Technologies IDL12G65C5XUMA1
Part No.:
IDL12G65C5XUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single Diodes
Package:
4-PowerTSFN
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIDL12G65C5XUMA1.pdf
Description:
DIODE SIL CARB 650V 12A VSON-4
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
CoolSiC™+
Package/Case:
4-PowerTSFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued
Technology:
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io):
12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 12 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
190 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:
360pF @ 1V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PG-VSON-4
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
1. How to order IDL12G65C5XUMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IDL12G65C5XUMA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IDL12G65C5XUMA1?
Image IDL12G65C5XUMA1
Part Number IDL12G65C5XUMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolSiC™+
Package/Case 4-PowerTSFN
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Discontinued
Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 650 V
Current - Average Rectified (Io) 12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.7 V @ 12 A
Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 190 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F 360pF @ 1V, 1MHz
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package PG-VSON-4
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C