Infineon Technologies IDP18E120XKSA1
Part No.:
IDP18E120XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIDP18E120XKSA1.pdf
Description:
DIODE GP 1.2KV 31A TO220-2-2
Shipping
Inventory:423
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
TO-220-2
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io):
31A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.15 V @ 18 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
195 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PG-TO220-2-2
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
1. How to order IDP18E120XKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IDP18E120XKSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IDP18E120XKSA1?
Image IDP18E120XKSA1
Part Number IDP18E120XKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case TO-220-2
Packaging Tube
Product Status Active
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Current - Average Rectified (Io) 31A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.15 V @ 18 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 195 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package PG-TO220-2-2
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C