Infineon Technologies IDP20E65D2XKSA1
Part No.:
IDP20E65D2XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIDP20E65D2XKSA1.pdf
Description:
DIODE GP 650V 40A TO220-2-1
Shipping
Inventory:460
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
TO-220-2
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io):
40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.2 V @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
32 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
40 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PG-TO220-2-1
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 175°C
1. How to order IDP20E65D2XKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IDP20E65D2XKSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IDP20E65D2XKSA1?
Image IDP20E65D2XKSA1
Part Number IDP20E65D2XKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case TO-220-2
Packaging Tube
Product Status Active
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 650 V
Current - Average Rectified (Io) 40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.2 V @ 20 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 32 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 40 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package PG-TO220-2-1
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 175°C