Infineon Technologies IDP30E65D1XKSA1
Part No.:
IDP30E65D1XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIDP30E65D1XKSA1.pdf
Description:
DIODE GP 650V 60A TO220-2-1
Shipping
Inventory:645
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
TO-220-2
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io):
60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
64 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
40 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PG-TO220-2-1
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 175°C
1. How to order IDP30E65D1XKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IDP30E65D1XKSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IDP30E65D1XKSA1?
Image IDP30E65D1XKSA1
Part Number IDP30E65D1XKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case TO-220-2
Packaging Tube
Product Status Active
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 650 V
Current - Average Rectified (Io) 60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.7 V @ 30 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 64 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 40 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package PG-TO220-2-1
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 175°C