Infineon Technologies IDV15E65D2XKSA1
Part No.:
IDV15E65D2XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIDV15E65D2XKSA1.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 650V 15A TO220-2
Shipping
Inventory:457
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
TO-220-2
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.2 V @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
47 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
40 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 175°C
1. How to order IDV15E65D2XKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IDV15E65D2XKSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IDV15E65D2XKSA1?
Image IDV15E65D2XKSA1
Part Number IDV15E65D2XKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case TO-220-2
Packaging Tube
Product Status Active
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 650 V
Current - Average Rectified (Io) 15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.2 V @ 15 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 47 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 40 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220-2
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 175°C