Infineon Technologies IDV20E65D1XKSA1
Part No.:
IDV20E65D1XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIDV20E65D1XKSA1.pdf
Description:
DIODE GP 650V 28A TO220-2FP
Shipping
Inventory:483
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
TO-220-2 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io):
28A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
42 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
40 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PG-TO220-2 Full Pack
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 175°C
1. How to order IDV20E65D1XKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IDV20E65D1XKSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IDV20E65D1XKSA1?
Image IDV20E65D1XKSA1
Part Number IDV20E65D1XKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case TO-220-2 Full Pack
Packaging Tube
Product Status Active
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 650 V
Current - Average Rectified (Io) 28A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.7 V @ 20 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 42 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 40 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package PG-TO220-2 Full Pack
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 175°C