Infineon Technologies IDW15E65D2FKSA1
Part No.:
IDW15E65D2FKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single Diodes
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIDW15E65D2FKSA1.pdf
Description:
DIODE GP 650V 30A TO247-3-1
Shipping
Inventory:219
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.3 V @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
47 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
40 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PG-TO247-3-1
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 175°C
1. How to order IDW15E65D2FKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IDW15E65D2FKSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IDW15E65D2FKSA1?
Image IDW15E65D2FKSA1
Part Number IDW15E65D2FKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Active
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 650 V
Current - Average Rectified (Io) 30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.3 V @ 15 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 47 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 40 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package PG-TO247-3-1
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 175°C