Infineon Technologies IDW16G65C5XKSA1
Part No.:
IDW16G65C5XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single Diodes
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIDW16G65C5XKSA1.pdf
Description:
DIODE SIL CARB 650V 16A TO247-3
Shipping
Inventory:257
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
CoolSiC™+
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io):
16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 16 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:
470pF @ 1V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PG-TO247-3
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
1. How to order IDW16G65C5XKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IDW16G65C5XKSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IDW16G65C5XKSA1?
Image IDW16G65C5XKSA1
Part Number IDW16G65C5XKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolSiC™+
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Active
Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 650 V
Current - Average Rectified (Io) 16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.7 V @ 16 A
Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F 470pF @ 1V, 1MHz
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package PG-TO247-3
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C