Infineon Technologies IDW30E60AFKSA1
Part No.:
IDW30E60AFKSA1
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIDW30E60AFKSA1.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 600V 60A TO247-3
Package/Case:
TO-247-3
Product Status:
Discontinued
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2 V @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
143 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
40 µA @ 600 V
Supplier Device Package:
PG-TO247-3
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 175°C
1. How to order IDW30E60AFKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IDW30E60AFKSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IDW30E60AFKSA1?
Image IDW30E60AFKSA1
Part Number IDW30E60AFKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Discontinued
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
Current - Average Rectified (Io) 60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2 V @ 30 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 143 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 40 µA @ 600 V
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package PG-TO247-3
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 175°C