Infineon Technologies IDW40E65D1FKSA1
Part No.:
IDW40E65D1FKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single Diodes
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIDW40E65D1FKSA1.pdf
Description:
DIODE GP 650V 80A TO247-3-1
Shipping
Inventory:110
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io):
80A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 40 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
129 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
40 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PG-TO247-3-1
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 175°C
1. How to order IDW40E65D1FKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IDW40E65D1FKSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IDW40E65D1FKSA1?
Image IDW40E65D1FKSA1
Part Number IDW40E65D1FKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Active
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 650 V
Current - Average Rectified (Io) 80A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.7 V @ 40 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 129 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 40 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package PG-TO247-3-1
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 175°C