Infineon Technologies IDW50E60FKSA1
Part No.:
IDW50E60FKSA1
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIDW50E60FKSA1.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 600V 80A TO247-3
Shipping
Inventory:240
Package/Case:
TO-247-3
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
80A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2 V @ 50 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
115 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
40 µA @ 600 V
Supplier Device Package:
PG-TO247-3
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 175°C
1. How to order IDW50E60FKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IDW50E60FKSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IDW50E60FKSA1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IDW50E60FKSA1.
Image IDW50E60FKSA1
Part Number IDW50E60FKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Active
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
Current - Average Rectified (Io) 80A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2 V @ 50 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 115 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 40 µA @ 600 V
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package PG-TO247-3
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 175°C