Infineon Technologies IDWD100E120D7XKSA1
Part No.:
IDWD100E120D7XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single Diodes
Package:
TO-247-2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIDWD100E120D7XKSA1.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 1200V 146A TO247
Shipping
Inventory:224
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
TO-247-2
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io):
146A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
3 V @ 100 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 5A (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
205 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PG-TO247-2-2
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 175°C
1. How to order IDWD100E120D7XKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IDWD100E120D7XKSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IDWD100E120D7XKSA1?
Image IDWD100E120D7XKSA1
Part Number IDWD100E120D7XKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case TO-247-2
Packaging Tube
Product Status Active
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Current - Average Rectified (Io) 146A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 3 V @ 100 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 5A (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 205 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package PG-TO247-2-2
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 175°C