Infineon Technologies IDWD10G200C5XKSA1
Part No.:
IDWD10G200C5XKSA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIDWD10G200C5XKSA1.pdf
Description:
SIC DISCRETE
Shipping
Inventory:240
Series:
CoolSiC™
Technology:
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
2000 V
Current - Average Rectified (Io):
35A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.75 V @ 10 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
150 µA @ 2 kV
Capacitance @ Vr, F:
1140pF @ 1V, 100kHz
Supplier Device Package:
PG-TO247-2-U01
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
1. How to order IDWD10G200C5XKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IDWD10G200C5XKSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IDWD10G200C5XKSA1?
Image IDWD10G200C5XKSA1
Part Number IDWD10G200C5XKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolSiC™
Product Status Active
Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 2000 V
Current - Average Rectified (Io) 35A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.75 V @ 10 A
Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 150 µA @ 2 kV
Capacitance @ Vr, F 1140pF @ 1V, 100kHz
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package PG-TO247-2-U01
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C