Infineon Technologies IDWD120E120D7XKSA1
Part No.:
IDWD120E120D7XKSA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIDWD120E120D7XKSA1.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 1200V 177A TO247
Shipping
Inventory:129
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io):
177A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
3 V @ 120 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 5A (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
215 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 1200 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 175°C
1. How to order IDWD120E120D7XKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IDWD120E120D7XKSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IDWD120E120D7XKSA1?
Image IDWD120E120D7XKSA1
Part Number IDWD120E120D7XKSA1
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Current - Average Rectified (Io) 177A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 3 V @ 120 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 5A (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 215 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 1200 V
Supplier Device Package PG-TO247-2-2
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 175°C