Infineon Technologies IDWD120E65E7XKSA1
Part No.:
IDWD120E65E7XKSA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIDWD120E65E7XKSA1.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 650V 150A TO247-2
Shipping
Inventory:210
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io):
150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.1 V @ 120 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 5A (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
98 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 650 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 175°C
1. How to order IDWD120E65E7XKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IDWD120E65E7XKSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IDWD120E65E7XKSA1?
Image IDWD120E65E7XKSA1
Part Number IDWD120E65E7XKSA1
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 650 V
Current - Average Rectified (Io) 150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.1 V @ 120 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 5A (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 98 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 650 V
Supplier Device Package PG-TO247-2-2
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 175°C