Infineon Technologies IDWD140E120D7XKSA1
Part No.:
IDWD140E120D7XKSA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIDWD140E120D7XKSA1.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 1200V 207A TO247
Shipping
Inventory:167
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io):
207A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
3 V @ 140 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 5A (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
225 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 1200 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 175°C
1. How to order IDWD140E120D7XKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IDWD140E120D7XKSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IDWD140E120D7XKSA1?
Image IDWD140E120D7XKSA1
Part Number IDWD140E120D7XKSA1
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Current - Average Rectified (Io) 207A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 3 V @ 140 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 5A (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 225 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 1200 V
Supplier Device Package PG-TO247-2-2
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 175°C