Infineon Technologies IDWD25G200C5XKSA1
Part No.:
IDWD25G200C5XKSA1
Package:
TO-247-2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIDWD25G200C5XKSA1.pdf
Description:
SIC DISCRETE
Shipping
Inventory:240
Series:
CoolSiC™
Package/Case:
TO-247-2
Technology:
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
2000 V
Current - Average Rectified (Io):
77A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.75 V @ 25 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
375 µA @ 2 kV
Capacitance @ Vr, F:
2850pF @ 1V, 100kHz
Supplier Device Package:
PG-TO247-2-U01
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
1. How to order IDWD25G200C5XKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IDWD25G200C5XKSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IDWD25G200C5XKSA1?
Image IDWD25G200C5XKSA1
Part Number IDWD25G200C5XKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolSiC™
Package/Case TO-247-2
Packaging Tube
Product Status Active
Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 2000 V
Current - Average Rectified (Io) 77A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.75 V @ 25 A
Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 375 µA @ 2 kV
Capacitance @ Vr, F 2850pF @ 1V, 100kHz
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package PG-TO247-2-U01
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C