Infineon Technologies IDWD50G200C5XKSA1
Part No.:
IDWD50G200C5XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single Diodes
Package:
TO-247-2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIDWD50G200C5XKSA1.pdf
Description:
SIC DISCRETE
Shipping
Inventory:240
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
CoolSiC™
Package/Case:
TO-247-2
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
2000 V
Current - Average Rectified (Io):
140A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.75 V @ 50 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
750 µA @ 2 kV
Capacitance @ Vr, F:
5700pF @ 1V, 100kHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PG-TO247-2-U01
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
1. How to order IDWD50G200C5XKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IDWD50G200C5XKSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IDWD50G200C5XKSA1?
Image IDWD50G200C5XKSA1
Part Number IDWD50G200C5XKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolSiC™
Package/Case TO-247-2
Packaging Tube
Product Status Active
Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 2000 V
Current - Average Rectified (Io) 140A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.75 V @ 50 A
Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 750 µA @ 2 kV
Capacitance @ Vr, F 5700pF @ 1V, 100kHz
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package PG-TO247-2-U01
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C