Infineon Technologies IDWD75E120D7XKSA1
Part No.:
IDWD75E120D7XKSA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIDWD75E120D7XKSA1.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 1200V 116A TO247
Shipping
Inventory:235
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io):
116A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
3 V @ 75 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 5A (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
195 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 1200 V
Supplier Device Package:
PG-TO247-2-2
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 175°C
1. How to order IDWD75E120D7XKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IDWD75E120D7XKSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IDWD75E120D7XKSA1?
Image IDWD75E120D7XKSA1
Part Number IDWD75E120D7XKSA1
Product Status Active
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Current - Average Rectified (Io) 116A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 3 V @ 75 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 5A (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 195 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 1200 V
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package PG-TO247-2-2
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 175°C