Infineon Technologies IDWD75E65E7XKSA1
Part No.:
IDWD75E65E7XKSA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIDWD75E65E7XKSA1.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 650V 100A TO247-2
Shipping
Inventory:210
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io):
100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.1 V @ 75 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
97 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 650 V
Supplier Device Package:
PG-TO247-2-2
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 175°C
1. How to order IDWD75E65E7XKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IDWD75E65E7XKSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IDWD75E65E7XKSA1?
Image IDWD75E65E7XKSA1
Part Number IDWD75E65E7XKSA1
Product Status Active
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 650 V
Current - Average Rectified (Io) 100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.1 V @ 75 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 97 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 650 V
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package PG-TO247-2-2
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 175°C