Infineon Technologies IDYH80G200C5XKSA1
Part No.:
IDYH80G200C5XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single Diodes
Package:
TO-247-4 Variant
Description:
SIC DISCRETE
Shipping
Inventory:240
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
CoolSiC™
Package/Case:
TO-247-4 Variant
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
2000 V
Current - Average Rectified (Io):
157A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.75 V @ 80 A
Speed:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1.2 A @ 2000 V
Capacitance @ Vr, F:
9100pF @ 1V, 100kHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PG-TO247-U04
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
1. How to order IDYH80G200C5XKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IDYH80G200C5XKSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IDYH80G200C5XKSA1?
Image IDYH80G200C5XKSA1
Part Number IDYH80G200C5XKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolSiC™
Package/Case TO-247-4 Variant
Packaging Tube
Product Status Active
Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 2000 V
Current - Average Rectified (Io) 157A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.75 V @ 80 A
Speed -
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 1.2 A @ 2000 V
Capacitance @ Vr, F 9100pF @ 1V, 100kHz
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package PG-TO247-U04
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C