Infineon Technologies IFF300B17N2E4PB11BPSA1
Part No.:
IFF300B17N2E4PB11BPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Description:
IGBT MOD 1700V 400A 1500W
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
MIPAQ™
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
400 A
Power - Max:
1500 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.3V @ 15V, 300A
Current - Collector Cutoff (Max):
1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
27 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order IFF300B17N2E4PB11BPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IFF300B17N2E4PB11BPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IFF300B17N2E4PB11BPSA1?
Image IFF300B17N2E4PB11BPSA1
Part Number IFF300B17N2E4PB11BPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series MIPAQ™
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Active
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700 V
Current - Collector (Ic) (Max) 400 A
Power - Max 1500 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.3V @ 15V, 300A
Current - Collector Cutoff (Max) 1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 27 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C