Infineon Technologies IFF600B12ME4B11BOSA1
Part No.:
IFF600B12ME4B11BOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Description:
IGBT MOD 1200V 600A 20MW ECONO
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
EconoDUAL™ 3
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
600 A
Power - Max:
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 600A
Current - Collector Cutoff (Max):
3 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
AG-ECONOD-5
1. How to order IFF600B12ME4B11BOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IFF600B12ME4B11BOSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IFF600B12ME4B11BOSA1?
Image IFF600B12ME4B11BOSA1
Part Number IFF600B12ME4B11BOSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series EconoDUAL™ 3
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Discontinued
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 600 A
Power - Max -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 600A
Current - Collector Cutoff (Max) 3 mA
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C