Infineon Technologies IGQ75N120S7XKSA1
Part No.:
IGQ75N120S7XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIGQ75N120S7XKSA1.pdf
Description:
IGBT TRENCH 1200V 154A TO247-3
Shipping
Inventory:720
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
TRENCHSTOP™
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
154 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
225 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2V @ 15V, 75A
Power - Max:
630 W
Switching Energy:
5.13mJ (on), 3.48mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
450 nC
Td (on/off) @ 25°C:
38ns/190ns
Test Condition:
600V, 75A, 2.1Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PG-TO247-3-55
1. How to order IGQ75N120S7XKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IGQ75N120S7XKSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IGQ75N120S7XKSA1?
Image IGQ75N120S7XKSA1
Part Number IGQ75N120S7XKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series TRENCHSTOP™
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Active
IGBT Type Trench
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 154 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 225 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2V @ 15V, 75A
Power - Max 630 W
Switching Energy 5.13mJ (on), 3.48mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 450 nC
Td (on/off) @ 25°C 38ns/190ns
Test Condition 600V, 75A, 2.1Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)