Infineon Technologies IGW40N60TPXKSA1
Part No.:
IGW40N60TPXKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIGW40N60TPXKSA1.pdf
Description:
IGBT TRENCH/FS 600V 67A TO247-3
Shipping
Inventory:359
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
TrenchStop™
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Not For New Designs
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
67 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.8V @ 15V, 40A
Power - Max:
246 W
Switching Energy:
1.06mJ (on), 610µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
177 nC
Td (on/off) @ 25°C:
18ns/222ns
Test Condition:
400V, 40A, 10.1Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PG-TO247-3
1. How to order IGW40N60TPXKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IGW40N60TPXKSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IGW40N60TPXKSA1?
Image IGW40N60TPXKSA1
Part Number IGW40N60TPXKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series TrenchStop™
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Not For New Designs
IGBT Type Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 67 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.8V @ 15V, 40A
Power - Max 246 W
Switching Energy 1.06mJ (on), 610µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 177 nC
Td (on/off) @ 25°C 18ns/222ns
Test Condition 400V, 40A, 10.1Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)