Infineon Technologies IHW20N135R3FKSA1
Part No.:
IHW20N135R3FKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIHW20N135R3FKSA1.pdf
Description:
IGBT 1350V 20A 310W TO247-3
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
TrenchStop®
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Trench
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1350 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
60 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.8V @ 15V, 20A
Power - Max:
310 W
Switching Energy:
1.3mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
195 nC
Td (on/off) @ 25°C:
-/335ns
Test Condition:
600V, 20A, 15Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PG-TO247-3-1
1. How to order IHW20N135R3FKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IHW20N135R3FKSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IHW20N135R3FKSA1?
Image IHW20N135R3FKSA1
Part Number IHW20N135R3FKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series TrenchStop®
Package/Case TO-247-3
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
IGBT Type Trench
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1350 V
Current - Collector (Ic) (Max) 40 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 60 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.8V @ 15V, 20A
Power - Max 310 W
Switching Energy 1.3mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 195 nC
Td (on/off) @ 25°C -/335ns
Test Condition 600V, 20A, 15Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)