Infineon Technologies IHW40T60FKSA1
Part No.:
IHW40T60FKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIHW40T60FKSA1.pdf
Description:
IGBT 600V 80A 303W TO247-3
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
TrenchStop®
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.05V @ 15V, 40A
Power - Max:
303 W
Switching Energy:
920µJ
Input Type:
Standard
Gate Charge:
215 nC
Td (on/off) @ 25°C:
-/186ns
Test Condition:
400V, 40A, 5.6Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
143 ns
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PG-TO247-3-1
1. How to order IHW40T60FKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IHW40T60FKSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IHW40T60FKSA1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IHW40T60FKSA1.
Image IHW40T60FKSA1
Part Number IHW40T60FKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series TrenchStop®
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
IGBT Type Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 80 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.05V @ 15V, 40A
Power - Max 303 W
Switching Energy 920µJ
Input Type Standard
Gate Charge 215 nC
Td (on/off) @ 25°C -/186ns
Test Condition 400V, 40A, 5.6Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 143 ns
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)