Infineon Technologies IKP10N60TXKSA1
Part No.:
IKP10N60TXKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIKP10N60TXKSA1.pdf
Description:
IGBT NPT FS 600V 20A TO220-3
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
TrenchStop®
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
NPT, Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
20 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
30 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.05V @ 15V, 10A
Power - Max:
110 W
Switching Energy:
430µJ
Input Type:
Standard
Gate Charge:
62 nC
Td (on/off) @ 25°C:
12ns/215ns
Test Condition:
400V, 10A, 23Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
115 ns
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PG-TO220-3-1
1. How to order IKP10N60TXKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IKP10N60TXKSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IKP10N60TXKSA1?
Image IKP10N60TXKSA1
Part Number IKP10N60TXKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series TrenchStop®
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Active
IGBT Type NPT, Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 20 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 30 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.05V @ 15V, 10A
Power - Max 110 W
Switching Energy 430µJ
Input Type Standard
Gate Charge 62 nC
Td (on/off) @ 25°C 12ns/215ns
Test Condition 400V, 10A, 23Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 115 ns
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)