Infineon Technologies IKW20N60TAFKSA1
Part No.:
IKW20N60TAFKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIKW20N60TAFKSA1.pdf
Description:
IGBT 600V 40A 166W TO247-3
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
TrenchStop®
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
60 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.05V @ 15V, 20A
Power - Max:
166 W
Switching Energy:
770µJ
Input Type:
Standard
Gate Charge:
120 nC
Td (on/off) @ 25°C:
18ns/199ns
Test Condition:
400V, 20A, 12Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
41 ns
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PG-TO247-3-1
1. How to order IKW20N60TAFKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IKW20N60TAFKSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IKW20N60TAFKSA1?
Image IKW20N60TAFKSA1
Part Number IKW20N60TAFKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series TrenchStop®
Package/Case TO-247-3
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
IGBT Type Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 40 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 60 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.05V @ 15V, 20A
Power - Max 166 W
Switching Energy 770µJ
Input Type Standard
Gate Charge 120 nC
Td (on/off) @ 25°C 18ns/199ns
Test Condition 400V, 20A, 12Ohm, 15V