Infineon Technologies IKW75N60TAFKSA1
Part No.:
IKW75N60TAFKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIKW75N60TAFKSA1.pdf
Description:
IGBT TRENCH/FS 600V 80A TO247-3
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
TrenchStop®
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
225 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2V @ 15V, 75A
Power - Max:
428 W
Switching Energy:
4.5mJ
Input Type:
Standard
Gate Charge:
470 nC
Td (on/off) @ 25°C:
33ns/330ns
Test Condition:
400V, 75A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
121 ns
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PG-TO247-3-1
1. How to order IKW75N60TAFKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IKW75N60TAFKSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IKW75N60TAFKSA1?
Image IKW75N60TAFKSA1
Part Number IKW75N60TAFKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series TrenchStop®
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
IGBT Type Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 80 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 225 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2V @ 15V, 75A
Power - Max 428 W
Switching Energy 4.5mJ
Input Type Standard
Gate Charge 470 nC
Td (on/off) @ 25°C 33ns/330ns
Test Condition 400V, 75A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 121 ns
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)