Infineon Technologies IKY120N65EH7XKSA1
Part No.:
IKY120N65EH7XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-4
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIKY120N65EH7XKSA1.pdf
Description:
IGBT TRENCH FS 650V 160A TO247-4
Shipping
Inventory:206
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
TRENCHSTOP™
Package/Case:
TO-247-4
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
160 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
480 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.65V @ 15V, 120A
Power - Max:
498 W
Switching Energy:
1.7mJ (on), 1.5mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
244 nC
Td (on/off) @ 25°C:
25ns/175ns
Test Condition:
400V, 120A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
64 ns
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PG-TO247-4-2
1. How to order IKY120N65EH7XKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IKY120N65EH7XKSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IKY120N65EH7XKSA1?
Image IKY120N65EH7XKSA1
Part Number IKY120N65EH7XKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series TRENCHSTOP™
Package/Case TO-247-4
Packaging Tube
Product Status Active
IGBT Type Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
Current - Collector (Ic) (Max) 160 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 480 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.65V @ 15V, 120A
Power - Max 498 W
Switching Energy 1.7mJ (on), 1.5mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 244 nC
Td (on/off) @ 25°C 25ns/175ns
Test Condition 400V, 120A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 64 ns
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)