Infineon Technologies IPA60R160P6XKSA1
Part No.:
IPA60R160P6XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPA60R160P6XKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 23.8A TO220-FP
Shipping
Inventory:389
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
CoolMOS™ P6
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
23.8A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
160mOhm @ 9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 750µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
44 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2080 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
34W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PG-TO220-FP
1. How to order IPA60R160P6XKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPA60R160P6XKSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPA60R160P6XKSA1?
Image IPA60R160P6XKSA1
Part Number IPA60R160P6XKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolMOS™ P6
Package/Case TO-220-3 Full Pack
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 23.8A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 160mOhm @ 9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 750µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 44 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2080 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 34W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)