Infineon Technologies IPA60R330P6XKSA1
Part No.:
IPA60R330P6XKSA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPA60R330P6XKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 12A TO220-FP
Series:
CoolMOS™ P6
Product Status:
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
12A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
330mOhm @ 4.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 370µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
22 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1010 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
32W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
PG-TO220-FP
1. How to order IPA60R330P6XKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPA60R330P6XKSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPA60R330P6XKSA1?
Image IPA60R330P6XKSA1
Part Number IPA60R330P6XKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolMOS™ P6
Package/Case TO-220-3 Full Pack
Packaging Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 330mOhm @ 4.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 370µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 22 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1010 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 32W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)