Infineon Technologies IPA80R460CEXKSA1
Part No.:
IPA80R460CEXKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPA80R460CEXKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 800V 5A TO220
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
CoolMOS™ CE
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Discontinued
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
460mOhm @ 7.1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.9V @ 680µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
64 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1600 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
34W (Tc)
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PG-TO220-FP
1. How to order IPA80R460CEXKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPA80R460CEXKSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPA80R460CEXKSA1?
Image IPA80R460CEXKSA1
Part Number IPA80R460CEXKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolMOS™ CE
Package/Case TO-220-3 Full Pack
Packaging Tube
Product Status Discontinued
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 460mOhm @ 7.1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 680µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 64 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1600 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 34W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)