Infineon Technologies IPA80R650CEXKSA2
Part No.:
IPA80R650CEXKSA2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPA80R650CEXKSA2.pdf
Description:
MOSFET N-CH 800V 8A TO220-3F
Shipping
Inventory:153
Series:
CoolMOS™
Product Status:
Active
Drain to Source Voltage (Vdss):
800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
8A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
650mOhm @ 5.1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.9V @ 470µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
45 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1100 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
33W (Tc)
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
TO-220-3F
1. How to order IPA80R650CEXKSA2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPA80R650CEXKSA2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPA80R650CEXKSA2?
Image IPA80R650CEXKSA2
Part Number IPA80R650CEXKSA2
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package/Case TO-220-3 Full Pack
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 650mOhm @ 5.1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 470µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 45 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1100 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 33W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)