Infineon Technologies IPA95R310PFD7XKSA1
Part No.:
IPA95R310PFD7XKSA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPA95R310PFD7XKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 950V 8.7A TO220-3
Shipping
Inventory:475
Series:
CoolMOS™
Drain to Source Voltage (Vdss):
950 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
8.7A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
310mOhm @ 10.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.5V @ 520µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
61 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1765 pF @ 400 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
31W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
PG-TO220-3-313
1. How to order IPA95R310PFD7XKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPA95R310PFD7XKSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPA95R310PFD7XKSA1?
Image IPA95R310PFD7XKSA1
Part Number IPA95R310PFD7XKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 950 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8.7A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 310mOhm @ 10.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 520µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 61 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1765 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 31W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C