Infineon Technologies IPAN60R280PFD7SXKSA1
Part No.:
IPAN60R280PFD7SXKSA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsIPAN60R280PFD7SXKSA1.pdf
Description:
CONSUMER PG-TO220-3
Series:
OptiMOS™
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
12A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
280mOhm @ 3.6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 180µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
15.3 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
656 pF @ 400 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
24W (Tc)
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
PG-TO220-FP
1. How to order IPAN60R280PFD7SXKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the IPAN60R280PFD7SXKSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPAN60R280PFD7SXKSA1?
Image IPAN60R280PFD7SXKSA1
Part Number IPAN60R280PFD7SXKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 280mOhm @ 3.6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 180µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 15.3 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 656 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 24W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)